Samovyšetření prsou
foto: Alenka Hlaváčková
Co je samovyšetření prsu?
Samovyšetření prsu je cesta včasné detekce, která využívá kombinaci fyzického a vizuálního vyšetření ke kontrole známek a příznaků rakoviny prsu.
Za účelem samovyšetření prsů je seznámit se s tím, jak vaše prsa vypadají a jak je cítíte.
Znalost toho, jak vaše prsa normálně vypadají se také nazývaná sebevědomí prsou.
To vám pomůže identifikovat jakékoli změny nebo abnormality ve vašich prsech, jako je nová bulka nebo kožní změny.
Jakékoli změny zjištěné během samovyšetření prsu by měly být okamžitě hlášeny vašemu ošetřujícímu lékaři.
I když je samovyšetření užitečným nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu, nenahradí to potažmo další a klinické vyšetření prsu.
Jak často by se mělo samovyšetření prsu provádět?
Dospělým ženám všech věkových kategorií se doporučuje provádět samovyšetření prsů alespoň jednou měsíčně. Lillie D. Shockneyová, profesorka rakoviny prsu Johns Hopkins University Distinguished Service říká: „Čtyřicet procent diagnostikovaných rakovin prsu odhalí ženy, které si nahmatají bulku, takže pravidelné samovyšetření prsu je velmi důležité.“
U žen, které stále ještě menstruují, by se mělo samovyšetření provést několik dní po skončení menstruace. U těch, které jsou po menopauze, by mělo být samovyšetření prsu provedeno ve stejný den každého měsíce, například 1. nebo 15. den v měsíci.
Pokud si všimnete jakýchkoli změn na prsou, jako je nová bulka, bolavé místo, změny ve vzhledu kůže nebo výtok z bradavek, oznamte to hned svému lékaři.
3 kroky k průvodci včasnou detekcí
Rakovině prsu nelze plně zabránit, ale můžete podniknout důležité kroky k tomu, abyste ji odhalili dříve. Tento bezplatný průvodce může zvýšit vaši šanci, že objevíte rakovinu prsu dříve, než se rozšíří.
Jak by mělo být samovyšetření prsu provedeno?
1) Ve sprše
Pomocí svých polštářků tří prostředních prstů zkontrolujte celou oblast prsou a podpaží lehkým, středním a pevným tlakem. Každý měsíc kontrolujte obě prsa, nahmatejte případné nové bulky, ztluštění, ztvrdlé uzlíky nebo jiné změny prsou.
2) Před zrcadlem
S pažemi v bok si vizuálně prohlédněte svá prsa a hledejte jakékoli změny kontury nebo tvaru prsou, jakékoli důlky, otoky nebo jiné kožní nepravidelnosti na prsou nebo kolem nich nebo jakékoli změny na bradavkách.
Poté položte dlaně na boky a pevně zatlačte, abyste protáhli svaly hrudníku. Hledejte jakékoli důlky, zvrásnění nebo jiné změny, zejména na jedné straně. Jak víte tak, levá a pravá prsa se nebudou přesně shodovat – jelikož málokterá ženská prsa jsou dokonale symetrická?
3) V leže
Vleže se prsní tkáň rovnoměrně rozprostírá podél hrudní stěny.
Položte si polštář pod pravé rameno a pravou paži si dejte za hlavu. Levou rukou posouvejte polštářky svých 3 prostředních prstů kolem pravého prsu a zakryjte celou oblast prsou a podpaží.
Mírným, středním a pevným tlakem nahmatejte jakékoli nové bulky, ztluštění, ztvrdlé uzly nebo jakékoli jiné změny prsou. Také zmáčkněte bradavku, abyste zkontrolovali výtok. Opakujte tyto kroky pro levé prso.
Pokud najdete bulku, nepropadejte panice, jelikož 8 z 10 bouliček není rakovinných.
Pro váš větší klid zavolejte svého lékaře a naplánujte prohlídku kdykoli budete mít obavy.