Oxytocin
Co je oxytocin?
Je často spojován s úspěšným porodem. Během posledního desetiletí však věda odhalila několik dalších důležitých funkcí oxytocinu u žen i mužů.
Oxytocin byl přeneseně nazýván hormonem lásky.
Je peptidový hormon složený z devíti aminokyselin.
Aminokyselinovou sekvenci oxytocinu popsal v roce 1953 americký vědec Vincent du Vigneaud, který ji krátce poté syntetizoval. Jeho práce mu v roce 1955 vynesla Nobelovu cenu za chemii. Oxytocin je produkován v mozku, v hypotalamu, odkud je transportován do zadního laloku hypofýzy.
Způsobuje stahy dělohy, proto se injekce syntetického oxytocinu pro usnadnění porodu staly tak populární. Oxytocin také způsobuje stažení hladkého svalstva mléčné žlázy, což umožňuje únik mléka během kojení.
Má velmi odlišné účinky na mnoho orgánů, jako je srdce nebo mozek. Ovlivňuje učení a paměť, sociální a rodičovské chování, stresovou reakci, utváření partnerství a významně ovlivňuje vznik a léčbu zhoubných nádorů.
Oxytocin a rakovina
Každý aktivní hormon v lidském těle má obvykle různé receptory v různých tkáních. To znamená, že jeden hormon může způsobit různé účinky. Oxytocin je však zajímavý a ve srovnání s jinými hormony zcela unikátní tím, že působí prostřednictvím jediného receptoru, který je stejný v různých buňkách a tkáních. To však vyvolalo nespočet velmi různorodých reakcí. Ještě překvapivější je, že tento hormon může v některých tkáních vyvolat růst maligních nádorů, zatímco v jiných tkáních inhibuje nebo-li zabraňuje nádorovému růstu.
Vědci proto s nadsázkou tvrdí, že i samotný oxytocin je promiskuitní. Je zajímavé, že mnoho typů nádorů je vybaveno oxytocinovými receptory.
Patří sem například rakovina prsu a dělohy, rakovina prostaty, malobuněčný
karcinom plic, Kaposiho sarkom a některé nádory mozku.
Vědci zjistili, že oxytocin zastavuje růst nádorů vaječníků a zabraňuje šíření rakovinných buněk do dutiny břišní, omezuje růst nádorů prsu, ale podporuje růst nádorů prsu kostního původu nebo například Kaposiho sarkom.
S věkem také klesá hladina oxytocinu v prostatě nebo vaječnících. Pro praktické využití účinků oxytocinu v prevenci rakoviny je nutné pamatovat na to, že objetí, hlazení, doteky a objetí jsou silnými podněty pro uvolnění oxytocinu.
Výzkumníci jsou blízko k pochopení mechanismu, kterým oxytocin vyvolává tyto protichůdné účinky, ale jedná se o podrobné biochemické a molekulárně biologické objevy, jejichž vysvětlení přesahuje rámec tohoto článku.
O Oxytocinu napíši ještě pár zajímavých informací
Například to, že je nejen hormonem lásky, věrnosti, ale i důvěry
Důvěra je naprosto nezbytná pro vytváření přátelských, romantických a rodinných vztahů.
Důvěra je základem úspěchu v osobním životě, ve společnosti, v podnikání a politice. Biologický a fyziologický základ událostí odpovědných za vytvoření stavu důvěry v lidský mozek a vědomí, psáno v učebnicích většinou není. A když se objevil článek Michaela Kosfelda a kolegů z univerzity v Curychu na titulní straně nejprestižnějšího vědeckého časopisu v roce 2005, časopisu Nature, tak nám popsali své pozorování, že intranazální podávání (zahrnuje podávání léků přímo na nosní sliznici, může se provádět různými formami, jako jsou kapky, masti nebo spreje) oxytocinu zvyšuje důvěru v lidech.
Autismus
Epidemiologické průzkumy ve Spojených státech a Velké Británii ukazují, že jedno ze sta dětí stejného věku má autismus. V některých oblastech je tento poměr 1/60 zdravých vrstevníků.
Kliniky říkají, že autistické děti nemají rády dotyky a mazlení. Některé studie prokázaly, že hladina oxytocinu v krvi je nižší než u zdravých dětí stejného věku. Předběžné studie ukázaly, že inhalovaný oxytocin může zlepšit řeč a snížit opakované chování (lidé s autismem často opakují určité pohyby nebo akce).
Dá se tedy říci, že pokuď autisté nemají dostatek oxytocinu, můžeme jim poskytnout více objímání, hezkých slov…
I když by to nevyléčilo autismus, nijak to ani neublíží, jelikož vedlejší účinky lásky jsou jen pozitivní ?
A na závěr
Ne jen díky vědě a jejich experimentům, ale hlavně díky lidskosti, kterou máme v sobě víme, že láska, doteky, objetí, pohlazení… jsou velmi důležité pro zachování zdraví, pozitivní myšlení, učení, vytváření vztahů, udržení rodin a normální fungování celé společnosti.
Mysleme na to každý den...