Samovyšetření prsou
foto: Alenka Hlaváčková
Co je samovyšetření prsu?
Samovyšetření prsu je cesta včasné detekce, která využívá kombinaci fyzického a vizuálního vyšetření ke kontrole známek a příznaků rakoviny prsu.
Za účelem samovyšetření prsů je seznámit se s tím, jak vaše prsa vypadají a jak je cítíte.
Znalost toho, jak vaše prsa normálně vypadají se také nazývaná sebevědomí prsou.
To vám pomůže identifikovat jakékoli změny nebo abnormality ve vašich prsech, jako je nová bulka nebo kožní změny.
Jakékoli změny zjištěné během samovyšetření prsu by měly být okamžitě hlášeny vašemu ošetřujícímu lékaři.
I když je samovyšetření užitečným nástrojem pro včasné odhalení rakoviny prsu, nenahradí to potažmo další a klinické vyšetření prsu.
Jak často by se mělo samovyšetření prsu provádět?
Dospělým ženám všech věkových kategorií se doporučuje provádět samovyšetření prsů alespoň jednou měsíčně. Lillie D. Shockneyová, profesorka rakoviny prsu Johns Hopkins University Distinguished Service říká: „Čtyřicet procent diagnostikovaných rakovin prsu odhalí ženy, které si nahmatají bulku, takže pravidelné samovyšetření prsu je velmi důležité.“
U žen, které stále ještě menstruují, by se mělo samovyšetření provést několik dní po skončení menstruace. U těch, které jsou po menopauze, by mělo být samovyšetření prsu provedeno ve stejný den každého měsíce, například 1. nebo 15. den v měsíci.
Pokud si všimnete jakýchkoli změn na prsou, jako je nová bulka, bolavé místo, změny ve vzhledu kůže nebo výtok z bradavek, oznamte to hned svému lékaři.
3 kroky k průvodci včasnou detekcí
Rakovině prsu nelze plně zabránit, ale můžete podniknout důležité kroky k tomu, abyste ji odhalili dříve. Tento bezplatný průvodce může zvýšit vaši šanci, že objevíte rakovinu prsu dříve, než se rozšíří.
Jak by mělo být samovyšetření prsu provedeno?
1) Ve sprše
Pomocí svých polštářků tří prostředních prstů zkontrolujte celou oblast prsou a podpaží lehkým, středním a pevným tlakem. Každý měsíc kontrolujte obě prsa, nahmatejte případné nové bulky, ztluštění, ztvrdlé uzlíky nebo jiné změny prsou.
2) Před zrcadlem
S pažemi v bok si vizuálně prohlédněte svá prsa a hledejte jakékoli změny kontury nebo tvaru prsou, jakékoli důlky, otoky nebo jiné kožní nepravidelnosti na prsou nebo kolem nich nebo jakékoli změny na bradavkách.
Poté položte dlaně na boky a pevně zatlačte, abyste protáhli svaly hrudníku. Hledejte jakékoli důlky, zvrásnění nebo jiné změny, zejména na jedné straně. Jak víte tak, levá a pravá prsa se nebudou přesně shodovat – jelikož málokterá ženská prsa jsou dokonale symetrická?
3) V leže
Vleže se prsní tkáň rovnoměrně rozprostírá podél hrudní stěny.
Položte si polštář pod pravé rameno a pravou paži si dejte za hlavu. Levou rukou posouvejte polštářky svých 3 prostředních prstů kolem pravého prsu a zakryjte celou oblast prsou a podpaží.
Mírným, středním a pevným tlakem nahmatejte jakékoli nové bulky, ztluštění, ztvrdlé uzly nebo jakékoli jiné změny prsou. Také zmáčkněte bradavku, abyste zkontrolovali výtok. Opakujte tyto kroky pro levé prso.
Pokud najdete bulku, nepropadejte panice, jelikož 8 z 10 bouliček není rakovinných.
Pro váš větší klid zavolejte svého lékaře a naplánujte prohlídku kdykoli budete mít obavy.
Oxytocin
Co je oxytocin?
Je často spojován s úspěšným porodem. Během posledního desetiletí však věda odhalila několik dalších důležitých funkcí oxytocinu u žen i mužů.
Oxytocin byl přeneseně nazýván hormonem lásky.
Je peptidový hormon složený z devíti aminokyselin.
Aminokyselinovou sekvenci oxytocinu popsal v roce 1953 americký vědec Vincent du Vigneaud, který ji krátce poté syntetizoval. Jeho práce mu v roce 1955 vynesla Nobelovu cenu za chemii. Oxytocin je produkován v mozku, v hypotalamu, odkud je transportován do zadního laloku hypofýzy.
Způsobuje stahy dělohy, proto se injekce syntetického oxytocinu pro usnadnění porodu staly tak populární. Oxytocin také způsobuje stažení hladkého svalstva mléčné žlázy, což umožňuje únik mléka během kojení.
Má velmi odlišné účinky na mnoho orgánů, jako je srdce nebo mozek. Ovlivňuje učení a paměť, sociální a rodičovské chování, stresovou reakci, utváření partnerství a významně ovlivňuje vznik a léčbu zhoubných nádorů.
Oxytocin a rakovina
Každý aktivní hormon v lidském těle má obvykle různé receptory v různých tkáních. To znamená, že jeden hormon může způsobit různé účinky. Oxytocin je však zajímavý a ve srovnání s jinými hormony zcela unikátní tím, že působí prostřednictvím jediného receptoru, který je stejný v různých buňkách a tkáních. To však vyvolalo nespočet velmi různorodých reakcí. Ještě překvapivější je, že tento hormon může v některých tkáních vyvolat růst maligních nádorů, zatímco v jiných tkáních inhibuje nebo-li zabraňuje nádorovému růstu.
Vědci proto s nadsázkou tvrdí, že i samotný oxytocin je promiskuitní. Je zajímavé, že mnoho typů nádorů je vybaveno oxytocinovými receptory.
Patří sem například rakovina prsu a dělohy, rakovina prostaty, malobuněčný
karcinom plic, Kaposiho sarkom a některé nádory mozku.
Vědci zjistili, že oxytocin zastavuje růst nádorů vaječníků a zabraňuje šíření rakovinných buněk do dutiny břišní, omezuje růst nádorů prsu, ale podporuje růst nádorů prsu kostního původu nebo například Kaposiho sarkom.
S věkem také klesá hladina oxytocinu v prostatě nebo vaječnících. Pro praktické využití účinků oxytocinu v prevenci rakoviny je nutné pamatovat na to, že objetí, hlazení, doteky a objetí jsou silnými podněty pro uvolnění oxytocinu.
Výzkumníci jsou blízko k pochopení mechanismu, kterým oxytocin vyvolává tyto protichůdné účinky, ale jedná se o podrobné biochemické a molekulárně biologické objevy, jejichž vysvětlení přesahuje rámec tohoto článku.
O Oxytocinu napíši ještě pár zajímavých informací
Například to, že je nejen hormonem lásky, věrnosti, ale i důvěry
Důvěra je naprosto nezbytná pro vytváření přátelských, romantických a rodinných vztahů.
Důvěra je základem úspěchu v osobním životě, ve společnosti, v podnikání a politice. Biologický a fyziologický základ událostí odpovědných za vytvoření stavu důvěry v lidský mozek a vědomí, psáno v učebnicích většinou není. A když se objevil článek Michaela Kosfelda a kolegů z univerzity v Curychu na titulní straně nejprestižnějšího vědeckého časopisu v roce 2005, časopisu Nature, tak nám popsali své pozorování, že intranazální podávání (zahrnuje podávání léků přímo na nosní sliznici, může se provádět různými formami, jako jsou kapky, masti nebo spreje) oxytocinu zvyšuje důvěru v lidech.
Autismus
Epidemiologické průzkumy ve Spojených státech a Velké Británii ukazují, že jedno ze sta dětí stejného věku má autismus. V některých oblastech je tento poměr 1/60 zdravých vrstevníků.
Kliniky říkají, že autistické děti nemají rády dotyky a mazlení. Některé studie prokázaly, že hladina oxytocinu v krvi je nižší než u zdravých dětí stejného věku. Předběžné studie ukázaly, že inhalovaný oxytocin může zlepšit řeč a snížit opakované chování (lidé s autismem často opakují určité pohyby nebo akce).
Dá se tedy říci, že pokuď autisté nemají dostatek oxytocinu, můžeme jim poskytnout více objímání, hezkých slov…
I když by to nevyléčilo autismus, nijak to ani neublíží, jelikož vedlejší účinky lásky jsou jen pozitivní ?
A na závěr
Ne jen díky vědě a jejich experimentům, ale hlavně díky lidskosti, kterou máme v sobě víme, že láska, doteky, objetí, pohlazení… jsou velmi důležité pro zachování zdraví, pozitivní myšlení, učení, vytváření vztahů, udržení rodin a normální fungování celé společnosti.
Mysleme na to každý den...
Rostlinné oleje

Věděli jste, že nedávný výzkum naznačuje, že rostlinné oleje, zejména ty vyrobené z GMO, jsou považovány za jednu z nejméně zdravých potravin?
Víte jaké to jsou?
Slunečnicový olej
Sojový olej
Bavlníkový olej
Světlicový olej
Kukuřičný olej
Olej z rýzových otrub
Hroznový olej
Řepkový olej
Všechny tyto rostlinné oleje jsou zpracovávany tak, že se jen vzdáleně podobají zdravé nebo výživné stravě.
Tyto oleje mají silné estrogenní vlastnosti, které potenciálně způsobují feminizaci u jedinců, kteří je konzumují, bez ohledu na pohlaví.
Sojový olej, nejoblíbenější rostlinný olej ne jen ve Spojených státech, je spojován s genovou dysregulací a neurologickými problémy.
Předchozí studie ukázaly, že konzumace sójového oleje může bránit sociálním vazbám a přispívat k nezdravému přibírání na váze. Tento nový výzkum zkoumá geneticky modifikované (GMO) a neGMO rostlinné oleje, jako je sója a řepka, běžně používané v konvenčních potravinách.
Odborníci z Tehran Medical Sciences University v Íránu zjistili, že jak GMO, tak neGMO rostlinné oleje vedly k ovariální toxicitě u všech testovaných subjektů, zejména u samic krys Wistar.
Cílem této studie bylo navázat na dřívější výzkumy, které prokázaly endokrinní (komplexní soubor žláz a orgánů) narušující účinky rostlinných olejů.
Pro tento experiment byly krysy krmeny slunečnicovým olejem bez GMO, GMO kukuřičným nebo kukuřičným olejem a GMO řepkovým olejem zakoupeným na nedalekém trhu.
Krysám byly podávány tyto oleje po dobu 28 dnů. Na konci výzkumu byla provedena řada testů.
Výzkumníci analyzovali sérové hladiny lipidů a pohlavních hormonů krys a provedli pitvy mrtvých krys. Na závěr tým zjistil, že všechna zvířata konzumující různé typy olejů měla problémy s reprodukcí, včetně atrofie vaječníků, překrvení a mnohočetných folikulárních cyst. Vědci zjistili, že všechny oleje vykazovaly u zvířat významné estrogenní vlastnosti, což mělo za následek výrazné zvýšení jejich sérových hladin estradiolu.
Nikdy není dobrý důvod konzumovat rostlinné oleje.
Zjištění nabízí další pochopení předchozí studie z roku 2020, která ukázala, že konzumace rostlinných olejů má negativní účinky na sociální vazby v rámci druhu.
Konkrétně bylo zjištěno, že sójový olej u myší blokuje oxytocin, vazebný hormon.
Předchozí výzkum zahrnoval podávání myším kokosový olej, nasycený tuk, spíše než sójový olej.
Myši, které konzumovaly stravu se sójovým olejem, vykazovaly genetické poškození v hypotalamu, zatímco ty, které nekonzumovaly sóju, nevykazovaly žádné účinky.
Článek Conrada Scotta pro Herculean Strength, znovu publikovaný společností Infowars, uvádí, že geny spojené se zánětem, neuroendokrinní, neurochemické, inzulínovou signalizací a produkcí oxytocinu byly narušeny dietami se sójovým olejem.
Oxytocin se kromě jiných biologických procesů podílí na empatii, sociálních vazbách a přibírání na váze.
Dysregulace genů sójovými oleji je spojena s neurologickými onemocněními, jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a autismus.
Dalším škodlivým důsledkem konzumace sójového oleje je indukce inzulínové rezistence. Lidé, kteří konzumují velké množství sójových bobů a jiných rostlinných olejů, mají často nadváhu a sníženou svalovou hmotu.Tyto oleje postrádají výživu a neměly by být součástí jídelníčku. Scott poznamenává, že nedávno byla myšlenka, že by průmyslové chemikálie v životním prostředí, jako jsou rostlinné oleje, mohly mít negativní vliv na reprodukci, považována za menšinový názor. Nyní uznáno jako fakt.
Je to smutné, ale konzumace rostlinných olejů nahoře jmenovaných je spojena s předčasným úmrtím
1) Rostlinné oleje jsou nepřirozeně extrahovány a zpracovány
2) "Zelenina" je nesprávné pojmenování – osm olejů jsou problematické
3) Průmyslové oleje ze semene jsou nabité zánětlivými omega-6
4) Rostlinné oleje způsobující oxidační stres, rakovinu
5) Rostlinné oleje patří k předčasným úmrtím
7) Rostlinné oleje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby o 700 procent
Podrobněji sepsané zde 🙂
použité odkazy:
Ricinový olej


Co je ricinový olej?
Asi před půl stoletím, aniž by to mnozí tušili, byl ricinový olej nevhodně používán k léčbě mnoha dětí. Byl široce používán jako projímadlo a zvláště jako lék proti téměř všem neduhám u dětí a starších lidí. Tyto možné nemoci sahaly od kašle, nachlazení a horečky až po zácpu a poruchy trávení.
A jaké jsou zdravotní přínosy ricinového oleje?
Pojďme se podívat na to, co pro nás tento silný olej může udělat
Mezi zdravotní přínosy ricinového oleje patří:
Posiluje Imunitu
Předpokládá se, že ricinový olej zlepšuje lymfatické funkce, průtok krve a zdraví brzlíku. Někteří si myslí, že tento olej podporuje produkci lymfocytů v těle, což pomáhá v boji proti toxinům a dalším bakteriím přítomným v těle.
Zvyšuje cirkulaci
Národní institut srdce, plic a krve v nedávném výzkumu propojil zdravý lymfatický systém s dalšími orgány těla. Protože se předpokládá, že ricinový olej udržuje lymfatický systém zdravý, může také pomoci při podpoře oběhu ze srdce do zbytku těla prostřednictvím malých kapilár a tepen.
Péče o pleť
Ricinový olej obsahuje kyselinu undecylenovou, která má germicidní a dezinfekční vlastnosti. V lidovém léčitelství se často používá k léčbě kožních onemocnění a kožních vředů, zejména těch, které jsou způsobeny bakteriálními nebo plísňovými infekcemi. Ricinový olej se také používá k ochraně popálenin a ran před infekcemi a je široce používán jako prostředek pro péči o pleť, protože pomáhá při léčbě akné, pigmentací a spálení sluncem a při prevenci skvrn a strií, uvádí zpráva publikovaná v časopise Advances in Food Science and Engineering Journal.
Ricinový olej na pokožku lze použít mnoha způsoby. Pokud pociťujete podráždění nebo zánět, očistěte a důkladně si umyjte obličej teplou vodou, která vám pomůže otevřít póry. Poté naneste na pokožku tenkou vrstvu ricinového oleje nebo jej můžete smíchat s jakýmkoli nosným olejem, což je často jednodušší. Nejlepší nosné oleje jsou olivový olej, mandlový olej a kokosový olej.
Zvyšuje libido
Předpokládá se, že ricinový olej pomáhá při vyrovnávání hormonů tím, že absorbuje molekuly tuku v těle. Poskytnutí lepšího průtoku krve do pohlavních orgánů může pomoci zvýšit libido nebo sexuální touhu. Regulací hormonů může také snížit příznaky PMS, úzkost a změny nálad. K potvrzení těchto prospěšných výsledků jsou ale zapotřebí studie sledující účinky ricinového oleje na libido. :)
Léčí plísňové infekce
Ricinový olej jako antimykotikum pomáhá v boji proti plísním na nohou, krtkům, cystám, kožním červům a dalším plísňovým infekcím.
Zpomaluje progresi revmatoidní artritidy
Studie z roku 2015 publikovaná v International Journal of Innovative Research in Technology (IJIRT) naznačuje, že ricinový olej pomáhá snižovat riziko a zpomalovat progresi kostních problémů, jako je osteoartritida, bolest kolen a bolest kloubů. Ricinolejová, olejová, linolová a další mastné kyseliny obsažené v ricinovém oleji jsou velmi účinné při léčbě příznaků revmatismu, artritidy, dny a bolestí kloubů. Při masáži snadno pronikají kůží. Míchá se také s jinými léky na revmatismus, aby se usnadnil jejich průnik a zvýšil jejich účinek. Pomáhá také při bolestech svalů.
Péče o vlasy
Germicidní, insekticidní a fungicidní vlastnosti ricinu a kyseliny ricinolejové přítomné v ricinovém oleji chrání pokožku hlavy a vlasy před mikrobiálními a plísňovými infekcemi, dvěma hlavními příčinami vypadávání vlasů. Kromě toho mastné kyseliny vyživují vlasy a zabraňují vysychání pokožky hlavy tím, že zadržují vlhkost.
Léčí bolesti zad
Předpokládá se, že terapeutické vlastnosti ricinového oleje pomáhají přirozeně zmírňovat bolesti zad a ztuhlost těla.
Oční péče
Protizánětlivé vlastnosti ricinového oleje mohou pomoci zlepšit příznaky raného šedého zákalu, zmírnit příznaky suchého oka, předcházet infekcím očí a zbavit se nevzhledných tmavých kruhů pod očima.
Další výhody
Existuje mnoho dalších výhod ricinového oleje v alternativní medicíně, které zahrnují minimalizaci faktorů, které způsobují migrény, podporu dobrého spánku, léčbu příznaků koliky u dětí, prevenci kuří oka a popraskaných pat a léčbu vředů v ústech a popraskaných rtů.
Použití ricinového oleje
Ricinový olej můžete použít mnoha způsoby v závislosti na tom, jaké zdravotní problémy řešíte.
Ricinový olej lze konzumovat v malých množstvích jako projímadlo a k potažení žaludku v případě nevolnosti nebo chronického zvracení.
Může být použit lokálně na kůži a vlasy, aby se zvýšil lesk a lesk.
Často se používá na rány k urychlení hojení a prevenci infekcí.
Vedlejší účinky
Ricinový olej může mít několik vedlejších účinků, podle toho jakým způsobem je olej používán, tyto nastávají hlavně při vnitřním používání:
-Dehydratace
-Průjem
-Nevolnost
-Křeče
-Halucinace
-Bolest v krku, bolest na hrudi a potíže s dýcháním.
Vnitřní používání doporučuji pouze, pokuď si nastudujete více tento druh oleje.
Já ho sama používám pouze na vnější použití, tedy na pokožku a vlasy :)
použité informace z odkazu: